The Oxford COmpany Has budgeted sales revenus as follow. OCT NOV DEC Cash Sales
ID: 2377230 • Letter: T
Question
The Oxford COmpany Has budgeted sales revenus as follow.
OCT NOV DEC
Cash Sales 72,000 204,000 156,000
Total Sales 192,000 300,000 228,000
Past experience indicates that 60% of the credit sales will be collected in the month of sale and the remaining 40% will be collected in the following month. Purchases of inventory are all on credit, with 60% paid in the month of purchase and 40% in the month following purchase. Budgeted inventory purchases are $260,00 in Octrober, $180,000 in November, and $84,000 in December.
Use this inormation to prepare a schedule of expected cash payments for purchases of inventory for the months of November and December only.
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Notes:
Nov: 40% in the following month = 260000 (October Purchases)*.40 = 104000
Dec: 40% in following month = 180000(November Purchases)*.40 = 72000
Thanks.
Nov Dec Purchase Value 180000 84000 Payments:
60% in the month of purchase 108000 50400 40% in the following month 104000 72000 Total Expected Cash Payments 212000 122400
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.