Use the following information to answer questions 1-5. A pressurized spray paint
ID: 2377092 • Letter: U
Question
Use the following information to answer questions 1-5.
A pressurized spray painter was purchased on April 1 of the fiscal year for $3,900. It has a useful life of 4 years,
and a residual value of $300.
1. Determine depreciation expense for year one using the straight-line method. (Points : 3)
$300
$3900
$600
$675
2. Determine depreciation expense for year one using the double-declining-balance method. (Points : 3)
$3900.00
$1462.50
$2437.50
$1500.00
3. Determine depreciation expense for two using the straight-line method. (Points : 3)
$300
$3900
$600
$900
4. Determine depreciation expense for year two using the double-declining-balance method. (Points : 3)
$1218.75
$3900
$2437.50
$1500.00
5. If the equipment is sold at the end of year one for $3225, what will be the gain or loss on the sale,
assuming that the company used the straight line method of depreciation. (Points : 3)
$1000
$100
$2225
$0
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Part A:
Depreciation Year 1 = (3900 - 300)/4 = 900*9/12 = 675
Part B:
Depreciation % = (3900 - 300)/4 = 900/3600*100 = 25%*2 = 50%
Depreciation Year 1 = 3900*.50*9/12 = 1462.5
Part C:
Depreciation Year 2 = (3900 - 300)/4= 900
Part D:
Depreciation Year 2 = (3900 - 1462.5)*.50 = 1218.75
Part E:
Book Value at the End of Year 1 = 3900 - 675 = 3225
Gain/Loss on Sale = 3225 - 3225 = 0
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.