Denny Corporation is considering replacing a technologically obsolete machine wi
ID: 2374855 • Letter: D
Question
Denny Corporation is considering replacing a technologically obsolete machine with a new state-of-the-art numerically controlled machine. The new machine would cost $600,000 and would have a 10 year useful life. Unfortunately, the new machine would have no salvage value. The new machine would cost $20,000 per year to operate and maintain, but would save $125,000 per year in labor and other costs. The old machine can be sold now for scrap for $50,000. What percentage is the simple rate of return on the new machine rounded to the nearest tenth of a percent? Ignore income taxes in this problem.Explanation / Answer
take the units of the nos. as dollars
savings = $125,000
maintenance per year = $20,000
depreciation = 600000/100
net profit = $45,000
therefore investment = (600000+0)/2 = 300000
rate of return = (45000/300000) * 100 =15%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.