A company had net income of $230,000. Depreciation expense is $26,000. During th
ID: 2374074 • Letter: A
Question
A company had net income of $230,000. Depreciation expense is $26,000. During the year, Accounts Receivable and Inventory increased $15,000 and $40,000, respectively. Prepaid Expenses and Accounts Payable decreased by $2,000 and $4,000, respectively. There was also a loss on the sale of equipment of $3,000. How much cash was provided by operating activities?
a. $196,000
b. $202,000
c. $276,000
d. $288,000
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Net Income = 230000
+ Depreciation Expense = 26000
+ Loss on Sale of Equipment = 3000
+ Decrease in Prepaid Expenses = 2000
- Increase in Inventory = 15000
- Increase in Accounts Receivables = 40000
- Decrease in Accounts Payables = 4000
Net Cash from Operating Activities =202000
Answer is Option B (202000)
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.