Logan Products computes its predetermined overhead rate annually on the basis of
ID: 2373979 • Letter: L
Question
Logan Products computes its predetermined overhead rate annually on the basis of direct labor-hours. At the beginning of the year, it estimated that 40,000 direct labor-hours would be required for the period%u2019s estimated level of production. The company also estimated $466,000 of fixed manufacturing overhead expenses for the coming period and variable manufacturing overhead of $3.00 per direct labor-hour. Logan%u2019s actual manufacturing overhead for the year was $713,400 and its actual total direct labor was 41,000 hours.
Compute the company%u2019s predetermined overhead rate for the year. (Round your answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
Y = a + bx Y = $466,000 + ($3.00 x 40,000) Y = $466,000 + $120,000 Y = $586,000 estimated manufacturing overhead Predetermined overhead rate = estimated manufacturing overhead / estimated allocation base POR = $586,000 / 40,000 POR = $14.65 per direct labor-hour
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.