ABC Company employs a periodic inventory system and sells its inventory to custo
ID: 2373942 • Letter: A
Question
ABC Company employs a periodic inventory system and sells its inventory to customers for $25 per unit. ABC Company had the following inventory information available for the month of May:
May 1 Beginning inventory 2,000 units @ $10 cost per unit May 8 Sold 1,200 units May 13 Purchased 1,000 units @ $12 cost per unit May 18 Sold 1,000 units May 21 Purchased 1,000 units @ $15 cost per unit May 28 Sold 700 units May 30 Purchased 1,000 units @ $19 cost per unit
During May, ABC Company reported operating expenses of $5,000 and had an income tax rate of 30%.
Calculate the amount of gross profit earned by ABC Company during May using the weighted average method. Do not use decimals in your answer.
_________________________________________________________________________________
I got 34220 for my answer and I don't know where I did wrong, please show me the complete solution to this so I can check step by step, thanks in advance ________________________________________________________________________
ABC Company employs a periodic inventory system and sells its inventory to customers for $25 per unit. ABC Company had the following inventory information available for the month of May:
May 1 Beginning inventory 2,000 units @ $10 cost per unit May 8 Sold 1,200 units May 13 Purchased 1,000 units @ $12 cost per unit May 18 Sold 1,000 units May 21 Purchased 1,000 units @ $15 cost per unit May 28 Sold 700 units May 30 Purchased 1,000 units @ $19 cost per unit
During May, ABC Company reported operating expenses of $5,000 and had an income tax rate of 30%.
Calculate the amount of net income reported on ABC Company's income statement for May using the LIFO method. Do not use decimals in your answer.
_________________________________________________________________________________This one I got 15890 for my answer, also don't know what's wrong. This one I got 15890 for my answer, also don't know what's wrong.
Explanation / Answer
1)
For weighted average method:
Sales = (1200+1000+700)*25 = 72500
Weighted average cost = [ (2000*10)+(1000*12) + (1000*15)+(1000*19) ] / 5000 = $13.2
COGS = 13.2 * 2900 = $38280
Gross Profit = Sales - COGS
= $34220
2)
For LIFO method:
Sales = 72500
COGS = (1200*10) + (1000*12) + (700*15) = $34500
Gross Profit = $38000
operating expenses = $5000
operating profit = 38000 - 5000 = $33000
Tax expense = 0.30 * 22700 = $9900
net income = 33000 - 9900
= $23100
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.