Always A Winner Ltd. is considering expanding its gambling network. The Managing
ID: 2373451 • Letter: A
Question
Always A Winner Ltd. is considering expanding its gambling network. The Managing Director of the company, Mr GG, has offered you a good tip for the races if you could provide information on the appropriate %u2018discount rate%u2019 for calculating the viability of the proposed project. To help you with your calculations, he has tabled the following extracts from the company%u2019s latest Financial Statements
Selected Financial data as at 31 December 2002:
SHAREHOLDERS FUNDS
Ordinary shares Issue price $1.00 each, fully paid 20,000,000
10% Preference shares Issue price $2.00 each, fully paid 15,000,000
Retained Profit 14,500,000
LIABILITIES
Debentures 30,000,000
Bank Overdraft 7,000,000
Provision for Long Service Leave 10,000,000
Additional Information:
%u2022 30,000 debentures have been issued with a coupon rate of 8%. They mature in 4 years time. Similar debentures are currently yielding 12%.
%u2022 The bank overdraft carries an interest rate of 12%. Interest is charged quarterly.
%u2022 The current dividend paid is 12 cents per share. This dividend is expected to grow indefinitely at 5% per annum.
%u2022 The expected market return on Always A Winner ordinary shares is 11%.
%u2022 The risk free rate of interest is 6%.
%u2022 The current market price of the Preference Shares $1.50.
%u2022 The company tax rate is 30 %.
Required Calculate the weighted average cost of capital (to 2 decimal places). Show all workings.
(n.b.) listed answer is 10.33%
Explanation / Answer
Current Market price per share = D1/(Re-g) = 0.12*1.05/(0.11-0.06) = $2.10
Market Value of common share = 2.10*20,000,000 = $42,000,000
Market Value of Preference share = 15,000,000/2 *1.50 = $11,250,000
Market Value of per debenture = 80PVIFA(12%,4) + 1000PVIF(12%,4) = $878.50602
Market Value of Debenture = 878.50602*30000 = $26,355,180.60
Bank Overdraft value = 7,000,000
Weights of
Common share = 0.485
Pref. Share = 0.130
Debenture = 0.304
Bank Overdraft = 0.081
Cost of equity = 11%
Cost of debenture = 8*0.70 = 5.60%
Cost of Bank Overdraft = 12*0.70 = 8.40%
Cost of Pref Share = 10%
WACC = 0.485*11 + 0.130*10 + 0.304*5.60 + 0.081*8.40 =9.02%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.