The following data relate to factory overhead cost for the production of 5,000 c
ID: 2373424 • Letter: T
Question
The following data relate to factory overhead cost for the production of 5,000 computers:
If productive capacity of 100% was 8,000 hours and the factory overhead cost budgeted at the level of 5,000 standard hours was $112,000, determine the variable factory overhead Controllable Variance, fixed factory overhead volume variance, and total factory overhead cost variance. The fixed factory overhead rate was $4.00 per hour. Use the minus sign to enter favorable variances as negative numbers.
The following data relate to factory overhead cost for the production of 5,000 computers:
Actual: Variable factory overhead $77,600 Fixed factory overhead 32,000 Standard: 5,000 hrs. at $20.00 100,000If productive capacity of 100% was 8,000 hours and the factory overhead cost budgeted at the level of 5,000 standard hours was $112,000, determine the variable factory overhead Controllable Variance, fixed factory overhead volume variance, and total factory overhead cost variance. The fixed factory overhead rate was $4.00 per hour. Use the minus sign to enter favorable variances as negative numbers.
Explanation / Answer
Variable factory overhead Controllable Variance =77600 -5000*16= -$2400 =$2400 Favorable
fixed factory overhead volume variance, = 32000-5000*4 = $12000 = $12000 Unfavorable
Total factory overhead cost variance =(77600+32000)-(5000*20) = $9600 =$9600 Unfavorable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.