Gokey Inc. bases its manufacturing overhead budget on budgeted direct labor-hour
ID: 2373031 • Letter: G
Question
Gokey Inc. bases its manufacturing overhead budget on budgeted direct labor-hours. The variable overhead rate is $5.10 per direct labor-hour. The company's budgeted fixed manufacturing overhead is $78,840 per month, which includes depreciation of $20,520. All other fixed manufacturing overhead costs represent current cash flows. The November direct labor budget indicates that 5,400 direct labor-hours will be required in that month.Required:
a. Determine the cash disbursement for manufacturing overhead for November.
b. Determine the predetermined overhead rate for November. Gokey Inc. bases its manufacturing overhead budget on budgeted direct labor-hours. The variable overhead rate is $5.10 per direct labor-hour. The company's budgeted fixed manufacturing overhead is $78,840 per month, which includes depreciation of $20,520. All other fixed manufacturing overhead costs represent current cash flows. The November direct labor budget indicates that 5,400 direct labor-hours will be required in that month.
Required:
a. Determine the cash disbursement for manufacturing overhead for November.
b. Determine the predetermined overhead rate for November.
Explanation / Answer
overhead rate = 5.1 per direct labor hour
fixed over head = 78840
depreciation = 20520
no of labor hour =5400
total variable cost = 5400*5.1 = 27540
total cash outflow = 27540+78840-20520 = $85860
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.