Silverstone’s production budget for March called for making 200,000 units of a
ID: 2372422 • Letter: S
Question
Silverstone’s production budget for March called for making 200,000 units of a single product. The firm’s production standards allow one-quarter of a machine hour per unit produced. The fixed overhead budget for March was $108,000. Silverstone uses an absorption costing system. Annual activity and costs for March were:
Units produced…………………………………………………………………………..195,000
Fixed overhead costs incurred………………………………………………………...$111,000
Required:
a. Calculate the predetermined fixed overhead application rate that would be used in March.
b. Calculate the number of machine hours that would be allowed for actual March production.
c. Calculate the fixed overhead applied to work in process during March.
d. Calculate the over- or underapplied fixed overhead for March.
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Part A:
Predetermined fixed overhead application rate = Estimated Overhead/Estimated Activity = 108000/(200000*.25) = 2.16 per machine hour
Part B:
Number of machine hours that would be allowed for actual March production = 195000*.25 = 48750 hours
Part C:
Applied Overhead = 48750*2.16 = 105300
Part D:
= 111000 (Actual Overhead Incurred) - 105300 (Overhead Applied) = 5700 (Underapplied)
Part E:
Budget Variance = 108000 (Budgeted Overhead) - 111000 (Actual Overhead) = 3000 (U)
Volume Variance = (50000 (Budgeted Hours) - 48750 (Standard Hours for Actual Production))(2.16) = 2700 (U)
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.