Accounting The following unts are available for sale during the year: January 1,
ID: 2372403 • Letter: A
Question
Accounting
The following unts are available for sale during the year:
January 1, 2011
Beginning inventory
10 units @ $ 18
April 3, 2011
Purchases
30 units @ $ 20
August 31, 2011
Purchases
28 units @ $ 25
September 29, 2011
Purchases
17 unints @ $ 30
December 31, 2011
Ending inventory
21 units
Detemine ending inventory cost by (a) Fifo, (b) Lifo, and (c) Average Cost. If the selling price per unit is $ 35, determine the Total Revenue, Gross Profit and Cost of Goods sole under (a) Fifo, (b) Lifo and(c) Average . The ending inventory as indicated above was 21 units. Use the format below for your answers
Ending Inventory
FIFO
LIFO
Average
FIFO
LIFO
AVERAGE
Total Revenue
Cost of Goods Sold
Gross Profit
!
The following unts are available for sale during the year:
January 1, 2011
Beginning inventory
10 units @ $ 18
April 3, 2011
Purchases
30 units @ $ 20
August 31, 2011
Purchases
28 units @ $ 25
September 29, 2011
Purchases
17 unints @ $ 30
December 31, 2011
Ending inventory
21 units
Explanation / Answer
Ending Inventory FIFO =17unit@$30 + 4 unit @ $25 = $ 610.00 LIFO =10unit@$18 + 11 unit @ $20 = $ 400.00 Average =21 unit @ $23.412= $ 491.65 FIFO LIFO AVERAGE Total Revenue $2,240.00 $2,240.00 $2,240.00 Cost of Goods Sold $1,380.00 $1,590.00 $1,498.35 Gross Profit $ 860.00 $ 650.00 $ 741.65
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.