Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Scully Corporation\'s comparative balance sheets are presented below. SCULLY COR

ID: 2371627 • Letter: S

Question

Scully Corporation's comparative balance sheets are presented below.

SCULLY CORPORATION
Balance Sheets


December 31
2008 2007
Cash $ 4,300 $ 3,700
Accounts receivable 21,200 23,400
Inventory 10,000 7,000
Land 20,000 26,000
Building 70,000 70,000
Accumulated depreciation

(15,000)


(10,000)
Total

$110,500


$120,100

Accounts payable $ 12,370 $ 31,100
Common stock 75,000 69,000
Retained earnings

23,130


20,000
Total

$110,500


$120,100

Scully's 2008 income statement included net sales of $100,000, cost of goods sold of $60,000, and net income of $15,000.

Compute the following ratios for 2008. (a) Current ratio. (b) Acid-test ratio. (c) Receivables turnover. (d) Inventory turnover. (e) Profit margin. (f) Asset turnover. (g) Return on assets. (h) Return on common stockholders' equity. (i) Debt to total assets ratio. (Round ratios to 2 decimal places, e.g. 10.50 and percentages to 1 decimal place, e.g. 10.5.)

(a) Current ratio
(b) Acid-test ratio
(c) Receivables turnover
(d) Inventory turnover
(e) Profit margin %
(f) Asset turnover
(g) Return on assets %
(h) Return on common stockholders; equity %
(i) Debt to total assets ratio %

Click here if you would like to Show Work for this question

Explanation / Answer

a) Computing the current ratio:

Total current assets = Cash + Receivables + Inventory

                              = $4,300 + $21,200 + $10,000

                              = $35,500

Total current liabilities = Accounts payable

                                  = $12,370

Total equity = Common stock + Retained earnings

                   = $75,000 + $23,130

                   = $98,130

The formula for calculating the current ratio is

                                     Current ratio = Current assets / Current liabilities

                                                         = $35,500 / $12,370

                                                         = 2.87 times

Therefore, the current ratio for 2010 is 2.87 times

b) Computing the acid-test ratio:

Acid-test ratio = (Current assets - Inventory ) / Current liabilities

                      = ($35,500 - $10,000) / $12,370

                      = $35,500 / $12,370

                      = 2.06 times

Therefore, the acid-test ratio for 2010 is 2.06 times

c) Receivables turnover ratio:

Receivables turnover ratio = Net sales / Average accounts receivables

                                            = ($23,400 + $21,200) / 2

                                            = $22,300

Receivables turnover ratio = Net sales / Average accounts receivables

                                         = $100,000 / $22,300

                                         = 4.48 times

Therefore, the receivables turnover ratio for 2010 is 4.48 times

d) Inventory turnover ratio = Cost of goods sold / Average inventory

Average inventory = (Beginning inventory + Ending inventory) / 2

                             = ($7,000 + $10,000) / 2

                             = $8,500

INventory turnover ratio = $60,000 / $8,500

                                    = 7.06 times

Therefore, the inventory turnover ratio for 2010 is 7.06 times

e) Computing the profit margin ratio for 2010:

Profit margin ratio = Net income / Net sales

                             = $15,000 / $100,000

                             = 0.15 or 15%

Therefore, the profit margin ratio is 15%

f) Computing the asset turnover ratio for 2010:

Asset turnover ratio = Sales / Total assets

                              = $100,000 / $110,500

                              = 0.905 times

Therefore,the asset turnover ratio is 0.905 times

g) Computing the Return on assets for 2010:

Return on assets = Net income / Total assets

                         = $15,000 / $110,500

                         = 0.136 or 13.6%

Therefore, the return on assets is 13.6%

h) Computing the Return on equity for 2010:

Return on equity = Net income / Total equity

                         = $15,000 / $98,130

                         = 0.153 or 15.3%

Therefore, the return on equity is 15.3%

i) Debt-to -total assets ratio for 2010:

Debt-to-total assets = Total debt / Total assets

                               = $12,370 / $110,500

                               = 0.112 or 11.2%

Therefore, the debt-to-total assets ratio is 11.2%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote