This is my homework for Accounting, please help, and explain the steps to how yo
ID: 2370542 • Letter: T
Question
This is my homework for Accounting, please help, and explain the steps to how you got answer... This is our notes for our midterm
TOTAL PER UNIT
$ %
SALES $450,000 $ 20 100
LESS VARIABLE EXPENSES 315,000 14 70
CONTRIBUTION MARGIN $135,000 $6 30
LESS FIXED EXPENSES 75,000
NET INCOME $60.000
1.
WHAT IS THE MONTHLY BREAK -EVEN POINT IN UNITS AND IN SALES DOLLARS?
2. WITHOUT RESORTING TO COMPUTATIONS, WHAT IS THE TOTAL CONTRIBUTION MARGIN AT THE BREAK - EVEN POINT?
3. HOW MANY UNITS WOULD HAVE TO BE SOLD EACH MONTH TO EARN A MINIMUM TARGET NET INCOME OF $18,000? PROVE YOUR ANSWER BY PREPARING A CONTRIBUTION INCOME STATEMENT AT THE TARGET LEVEL OF SALES.
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answers as follows:
Part 1:
Break Even Point in Units = Fixed Cost/(Sales Price Per Unit - Variable Cost Per Unit)
= 75000/(20-14) = 12500 Units
Break Even Point in Sales = 12500*20 = 250000
Part 2:
Contribution at the Break Even Point should be equal to fixed cost, therefore contribution will be 75000
Part 3:
Sales = Fixed Cost + Profit/(Sales Price Per Unit - Variable Cost Per Unit) = (75000 + 18000)/(20 - 14) = 15500 Units
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.