Jasti Manufacturing Company produced 1,300 units of inventory in January 2011. I
ID: 2370463 • Letter: J
Question
Jasti Manufacturing Company produced 1,300 units of inventory in January 2011. It expects to produce an additional 8,600 units during the remaining 11 months of the year. In other words, total production for 2011 is estimated to be 9,900 units. Direct materials and direct labor costs are $64 and $52 per unit, respectively. Jasti Company expects to incur the following manufacturing overhead costs during 2011.
Determine the cost of the 1,300 units of product made in January. (Round your answers to nearest dollar amount. Omit the "$" sign in your response.)
Jasti Manufacturing Company produced 1,300 units of inventory in January 2011. It expects to produce an additional 8,600 units during the remaining 11 months of the year. In other words, total production for 2011 is estimated to be 9,900 units. Direct materials and direct labor costs are $64 and $52 per unit, respectively. Jasti Company expects to incur the following manufacturing overhead costs during 2011.
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Part A:
Total Indirect Overhead Cost
Part B:
Indirect Overhead Cost = 60775
DM = 1300*64 = 83200
DL = 1300*52 = 67600
Total = 211575
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.