Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

On January 1, 2004, Digital, Inc. leased heavy machinery from Young Leasing Comp

ID: 2370167 • Letter: O

Question

 On January 1, 2004, Digital, Inc. leased heavy machinery from Young Leasing Company. The terms of the lease require annual payments of 
$20,000 for twenty years beginning on December 31, 2004. The interest rate on the lease is 10%.
Assume the lease qualifies as a
capital lease.
 
 1. Calculate the amount of the lease liability at December 31, 2005 that would be classified as a current liability.
2. Calculate the balance in the lease liability account on december 31, 2005 after the second lease payment is made.
 Thank you! 
 

 
 

Explanation / Answer

Answer:

Present value of lease payment as on Dec. 31, 2004:

= Annual Lease payment * PVAF (10%, 20 Years)

= $20000 * 8.5136 = $170272

Interest Expense for year 1 = 170272 *10% = 17027.2

Current lease liability for year 2014 = $20000

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote