Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

During the months of April through September, the following total utility costs

ID: 2370120 • Letter: D

Question

During the months of April through September, the following total utility costs were paid at various production volumes:<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Month

Total Utility Costs

Total Production Volume

April

$5,000

16,000 units

May

7,000

26,000 units

June

8,000

32,000 units

July

6,000

20,000 units

August

4,000

12,000 units

September

10,000

36,000 units

a. Use the high-low method to calculate the cost formula utility costs.

b. If the production volume were expected to be 22,000 units for the month of November, what amount of total costs would be expected?

Month

Total Utility Costs

Total Production Volume

April

$5,000

16,000 units

May

7,000

26,000 units

June

8,000

32,000 units

July

6,000

20,000 units

August

4,000

12,000 units

September

10,000

36,000 units

Explanation / Answer

Hello, here's detailed work.. plzz rate fully.


The lowest and highest activity levels are in August(12000 units) and September(36000 units).


Variable cost per unit = change in cost / change in activity.

= ($10000 - 4000$)/(36000 - 12000) = $ 0.25 per unit


Fixed cost per month = total cost less variable cost:

at 36000 units: $10000-($0.25 * 36000) = $1000 per month

at 12000 units: $4000 -($0.25 * 12000) = $ 1000 per month


So, the utilitycostfunction is

(a)

Y(total cost) = $ 1000 per month + ($0.25 * number of units).


(b) number of units for nov = 22000


then total cost (Y) = $ 6500