A manufacturing company is analyzing the costs of its production. The cost data
ID: 2369874 • Letter: A
Question
A manufacturing company is analyzing the costs of its production. The cost data and activity level for the past 15 month are given below: Additionally, the following total costs for the past 15 months are provided If total costs of completing production runs are expected to increase by 10% and the total fixed costs are expected to increase by 6%. For next month, what is the cost per unit for (i) machine hours (ii) production run Use the high-low method to estimate next month's production overhead costs, assuming the company is planning to run 2600 machine hours. Use the high-low method to estimate next month's production overhead costs, assuming the company is planning to complete 380 runs. Prepare a scattergraph showing the production overhead costs plotted against production in units machine hours. Prepare a scattergraph showing the production overhead costs plotted against the monthly production runs.Explanation / Answer
NET COST 540000+225000*1.1+1650000*1.06=$2536500......
Total NO. of Machine hours =45048..
Total No of production runs=10284..
so cost per unit hour=2536500/45048=$56.3/Hours
cost per unit production run=23536500/10284=$2288.65
PLEASE RATE
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.