Templar Company, a manufacturing firm, has supplied the following information fr
ID: 2369670 • Letter: T
Question
Templar Company, a manufacturing firm, has supplied the following information from its accounting records for the month of November: Factory supplies used $18,000 Depreciation on factory building 17,000 Salary of company controller 6,000 Factory janitorial costs 5,000 Marketing and promotion 4,500 Direct labor cost 22,000 Purchases of raw materials 10,000 Finished Goods Inventory, Nov. 1 2,250 Finished Goods Inventory, Nov. 30 3,750 Work in Process Inventory, Nov. 1 4,200 Work in Process Inventory, Nov. 30 2,750 Materials Inventory, Nov. 1 3,500 Materials Inventory, Nov. 30 5,100 Required: 1. Prepare a Statement of Cost of Goods Manufactured 2. Prepare a Statement of Cost of Goods SoldExplanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Cost of Goods Manufactured Statement:
Opening Raw Materials Inventory = 3500
Add Purchases of Raw Material = 10000
Less Closing Raw Materials Inventory = 5100
Raw Materials Used = 8400
Add Factory Supplies = 18000
Depreciation = 17000
Factory Janitorial Costs = 5000
Direct Labor = 22000
Total Manufacturing Overhead = 70400
Add Opening WIP = 4200
Less Closing WIP = 2750
Cost of Goods Manufactured = 71850
Cost of Goods Sold Statement
Cost of Goods Manufactured = 71850
Add Opening Finished Goods = 2250
Less Closing Finished Goods = 3750
Cost of Goods Sold = 70350
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.