[The following information applies to the questions displayed below.] Sandra’s P
ID: 2368428 • Letter: #
Question
[The following information applies to the questions displayed below.]Sandra’s Purse Boutique has the following transactions related to its top-selling Gucci purse for the month of October 2012.
Date Transactions Units Cost per Unit Total Cost
October 1 Beginning inventory 6 $800 $ 4,800
October 4 Sale 4
October 10 Purchase 5 810 4,050
October 13 Sale 3
October 20 Purchase 4 820 3,280
October 28 Sale 7
October 30 Purchase 6 830 4,980
$17,110
Required:
1. Calculate ending inventory and cost of goods sold at october 31, 2012 using the specific identification method. The October 4th sales consists of purses from beginning inventory, the October 13 sale consists of one purse from beginning inventory and two purses from the October 10 purchase, and the October 28 sale consists of three purses from the October 10 purchase and four purses from the October 20 purchase.
2. Using FIFO, calculate ending inventory and Cost of goods sold on 10/31/12
3. Using LIFO, calculate ending inventory and cost of goods sold on 10/31/12
4. Using weighted - average cost, calculate ending inventory and cost of goods sold at October 31, 2012
Explanation / Answer
1. Calculate ending inventory and cost of goods sold at october 31, 2012 using the specific identification method. The October 4th sales consists of purses from beginning inventory, the October 13 sale consists of one purse from beginning inventory and two purses from the October 10 purchase, and the October 28 sale consists of three purses from the October 10 purchase and four purses from the October 20 purchase.
Date
Units at $800
Units at $810
Units at $820
Units at $830
10/1
6
10/4
2
10/10
2
5
10/13
1
3
10/20
1
3
4
10/28
1
0
0
10/31
1
0
0
6
Ending inventory = 800 + 6*830 = 5,780
Cost of goods sold = 17,110 – 5,780 = 11,330
2. Using FIFO, calculate ending inventory and Cost of goods sold on 10/31/12
FIFO is first in, first out. So the ones in the ending inventory would be the last ones:
Ending inventory = 1*820 + 6*830 = 5,800
Cost of Goods Sold = 17,110– 5,800 = 11,310
3. Using LIFO, calculate ending inventory and cost of goods sold on 10/31/12
Date
800
810
820
830
10/1
6
10/4
2
10/10
2
5
10/13
2
2
10/20
2
2
4
10/28
1
0
0
10/30
1
0
0
6
Ending inventory = 800 + 6*830 = 5780
Cost of Goods Sold = 17,110 – 5780 = 11,330
4. Using weighted - average cost, calculate ending inventory and cost of goods sold at October 31, 2012
Date
Units
Total Cost
Average Cost
10/1
6
4800
800
10/4
2
1600
800
10/10
7
5650*
807.14**
10/13
4
3228.57***
807.14
10/20
8
6508.57****
813.57*****
10/28
1
813.57
813.57
10/30
6
5793.57******
965.60*******
*5650 = 1600 + 4050
**807.14 = 5650/7
***3228.57 = 807.14*4
****6508.57 = 3228.57 + 3280
*****813.57 = 6508.57/8
******5793.57= 813.57 + 4980
*******965.60 = 5793.57/6
Ending inventory = 5793.57
Cost of goods sold = 17,110 – 5793.57 = 11316.43
Date
Units at $800
Units at $810
Units at $820
Units at $830
10/1
6
10/4
2
10/10
2
5
10/13
1
3
10/20
1
3
4
10/28
1
0
0
10/31
1
0
0
6
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.