Leno Company manufactures toasters. For the first 8 months of 2014, the company
ID: 2368277 • Letter: L
Question
Leno Company manufactures toasters. For the first 8 months of 2014, the company reported the following operating results while operating at 75% of plant capacity: Sales (350,600 units) $4,378,200 Cost of goods sold 2,599,800 Gross profit 1,778,400 Operating expenses 839,200 Net income $939,200 Cost of goods sold was 69% variable and 31% fixed; operating expenses were 74% variable and 26% fixed. In September, Leno Company receives a special order for 23,500 toasters at $8.49 each from Centro Company of Ciudad Juarez. Acceptance of the order would result in an additional $3,010 of shipping costs but no increase in fixed operating expenses.Explanation / Answer
Variable cost of good sold per unit = 2599800 *69% /350600 = 5.1165
Variable Operating Expenses per unit = 839200 *74% /350600 = 1.7713
Total Variable Cost per Unit = $6.89
Contribution Per unit on Special Order = $1.60
Total Contribution on Special Order = $37600
Discritiney Fixed Cost on special order =$3010
Profit Realised from Special Order = $34590
Therefore Acceptance of order will be viable and it will help the company to increse its profit
As the Fixed Overhead of the company is committed fixed overhead it wiil not be considered while callculation special order.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.