The following data are taken from the financial statements of Fleetwood Company.
ID: 2368193 • Letter: T
Question
The following data are taken from the financial statements of Fleetwood Company. 2012 2011 Accounts receivable (net) , end of the year $560,000 $540,000 Net sales on account 4,400,000 4,000,000 Terms for all sales are 1/10, n/45 Compute for each year (a) the receivables turnover ratio and (b) the average collection period. At the end of 2010, accounts receivable was $500,000. (Round all answers to 3 decimal places, e.g. 12.215.) Receivables turnover ratio: 2012 2011 .. Average collection period: 2012 2011Explanation / Answer
Year 2011
Receivables turnover = Net credit sales/Average net receivables
=4,000,000/{(540000 + 500000)/2}
=7.692
Average collection period= 365/Receivables turnover = 365 /7.692 = 47.45
Year 2012
Receivables turnover = Net credit sales/Average net receivables
=4,400,000/{(560000 + 540000)/2}
=8.00
Average collection period= 366/Receivables turnover = 366 /8 = 45.75
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.