Moe\'s Machine Shop is planning on purchasing some new machinery. They have gath
ID: 2366463 • Letter: M
Question
Moe's Machine Shop is planning on purchasing some new machinery. They have gathered the followng information from three different suppliers. Supplier A-$20,000 down ad $5000 at the end of each month for 12 months. Assume a relevant annual interest rate of 24%. Supplier B-One payment of $80,000 at the end of on year. Assume a relevant interest rate of 10%. Supplier C- Payments of $7,250 at the end of each month for 12 months. Assume a relevant annual interest rate of 36%. Based on the lowest present value which supplier should Moe do business with? How do I calculate?
Explanation / Answer
Present value from Supplier A = 20,000 + 5000/(1+24%/12) + 5000/(1+24%/12)^2 + 5000/(1+24%/12)^3.........5000/(1+24%/12)^12 =$72,876.71 Present value from Supplier B = 80000/1.1 =$72,727.27 Present value from Supplier C = 7250/(1+36%/12) + 7250/(1+36%/12)^2 + 7250/(1+36%/12)^3.........7250/(1+36%/12)^12 =$92,166.53 Supplier B offers the lowest present value. Moe should do business with Supplier B
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.