Spiller Corp. plans to issue 10%, 15-year, $500,000 par value bonds payable that
ID: 2364558 • Letter: S
Question
Spiller Corp. plans to issue 10%, 15-year, $500,000 par value bonds payable that pay interest semiannually on June 30 and December 31. The bonds are dated December 31, 2011, and are issued on that date. Use these: http://lectures.mhhe.com/connect/0078110874/Images/tableb.1.jpg http://lectures.mhhe.com/connect/0078110874/Images/tableb.3.jpg If the market rate of interest for the bonds is 8% on the date of issue, what will be the total cash proceeds from the bond issue? (Round "PV Factor" to 4 decimal places, intermediate and final answer to the nearest dollar amount. Omit the "$" sign in your response.) -THANKS.Explanation / Answer
https://www.google.co.in/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&ved=0CE0QFjAD&url=http%3A%2F%2Fhighered.mcgraw-hill.com%2Fsites%2Fdl%2Ffree%2F0072996536%2F343097%2FwiL96536_appB.pdf&ei=E8UHUe--FtDMrQeAi4D4AQ&usg=AFQjCNHVSeXMMTGR6qRhKkLupExvx6vijQ&sig2=f39wwooCKG6ZrCqFes-XDQ&bvm=bv.41524429,d.bmk https://www.google.co.in/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&cad=rja&ved=0CFQQFjAE&url=http%3A%2F%2Fhighered.mcgraw-hill.com%2Fsites%2Fdl%2Ffree%2F0078025389%2F938605%2FwiL25389_appB.pdf&ei=E8UHUe--FtDMrQeAi4D4AQ&usg=AFQjCNH_N1f94tZdLup_swjrUf72Z-Nm0w&sig2=P3A-3CkVuvoKPCb7yZNnqw&bvm=bv.41524429,d.bmk https://www.google.co.in/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=9&cad=rja&ved=0CHIQFjAI&url=http%3A%2F%2Fwww.jiskha.com%2Fbusiness%2Faccounting%2F&ei=E8UHUe--FtDMrQeAi4D4AQ&usg=AFQjCNGzpCyB17U4j8b5r0UiViKwEOMhwA&sig2=g1qNOADpUE5DBseJb-OlNA&bvm=bv.41524429,d.bmk
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.