Basic present value calculations Calculate the present value of the following ca
ID: 2364489 • Letter: B
Question
Basic present value calculations Calculate the present value of the following cash flows, rounding to the nearest dollar: A single cash inflow of $12,000 in 5 years, discounted at a 12% rate of return. An annual receipt of $16,000 over the next 12 years, discounted at a 14% rate of return. A single receipt of $15,000 at the end of Year 1 followed by a single receipt of $10,000 at the end of Year 3. The company has a 10% rate of return. An annual receipt of $8,000 for 3 years followed by a single receipt of $10,000 at the end of Year 4. The company has a 16% rate of return.Explanation / Answer
case 1 P = 12000/(1.12)^5 = 6809$ Case 2 P = 16000[(1.14^12-1)/0.14(1.14)^12] = 90,565$ case 3 P = 15000/1.1 + 10000/1.1^3 = 21149.5$ Case 4 P = 8000[(1.16^3-1)/0.16(1.16)^3] + 10000/1.16^4 = 23490$
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.