During 2012, Bass Corporation constructed assets costing $2,000,000. The weighte
ID: 2364073 • Letter: D
Question
During 2012, Bass Corporation constructed assets costing $2,000,000. The weighted-average accumulated expenditures on these assets during 2012 was $600,000. To help pay for construction, $880,000 was borrowed at 10% on January 1, 2012, and funds not needed for construction were temporarily invested in short-term securities, yielding $18,000 in interest revenue. Other than the construction funds borrowed, the only other debt outstanding during the year was a $1,200,000, 10-year, 9% note payable dated January 1, 2006. What is the amount of interest that should be capitalized by Bass during 2012?Explanation / Answer
The amount of interest that should be capitalized by Bass during 2012 is:
($880,000*10%) + ($320,000*9%) = 116800
They amount of $320,000 to calculate the amount of interest is shown below
On $600,000*10% =$60,000
=$880,000-$600,000-$60,000
=$220,000+$1,000,000/10
=$320,000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.