Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Rolen, Inc., is in the process of preparing the fourth quarter budget for 2010,

ID: 2363768 • Letter: R

Question

Rolen, Inc., is in the process of preparing the fourth quarter budget for 2010, and the following data have been assembled: The company sells a single product at a price of $25 per unit. The estimated sales volume for the next six months is as follows: September 13,000 units October 12,000 units November 14,000 units December 20,000 units January 9,000 units February 10,000 units -------------------------------------------------------------------------------- All sales are on account. The company's collection experience has been that 30% of a month's sales are collected in the month of sale, 68% are collected in the month following the sale, and 2% are uncollectible. It is expected that the net realizable value of accounts receivable (i.e., accounts receivable less allowance for uncollectible accounts) will be $211,000 on September 30, 2010.

Explanation / Answer

this will be helpful for you 1st Quarter 2nd Quarter 3rd Quarter 4th Quarter Units to be produced 6,000 7,000 8,000 5,000 Converted to pounds of raw materials: 18,000 21,000 24,000 15,000 1st Quarter 18,000 + (21,000 x 25% ) - 4,500 = 18,750 pounds of materials to be purchased 18,750 x $2 = $37,500 Cost of materials to be purchased 2nd Quarter 21,000 + (24,000 x 25%) - (21,000 x 25% ) = 21,750 pounds of materials to be purchased 21,750 x $2 = $43,500 Cost of materials to be purchased 3rd Quarter 24,000 + (15,000 x 25%) - (24,000 x 25% ) = 21,750 pounds of materials to be purchased 21,750 x $2 = $43,500 Cost of materials to be purchased 4th Quarter 15,000 + 3,750 - (15,000 x 25%) = 15,000 pounds of mat

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote