A manufacturing company applies factory overhead based on direct labor hours. At
ID: 2361434 • Letter: A
Question
A manufacturing company applies factory overhead based on direct labor hours. At the beginning of the year, it estimated that factory overhead costs would be $360,000 and direct labor hours would be 45,000. Actual manufacturing overhead costs incurred were $377,200, and actual direct labor hours were 47,000. The entry to apply the factory overhead costs for the year would include a a. credit to factory overhead for $360,000. b. debit to factory overhead for $360,000. c. credit to factory overhead for $376,000. d. debit to factory overhead for $377,200.
Explanation / Answer
c. credit to factory overhead for $376,000
Predetermined Overhead Rate
= $360,000 / 45,000 hrs
= $8 per labor hr
------------------------------------------
Applied Overhead = 47,000 hrs * $8 per hour
= $376,000
----------------------------------------
Actual Overhead = $377,200
Underapplied Overhead = $377,200 - $376,000
= $1,200
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.