7. Last year, Delbert Company produced 10,000 units and sold 9,000 units at a pr
ID: 2360680 • Letter: 7
Question
7. Last year, Delbert Company produced 10,000 units and sold 9,000 units at a price of $9. Costs for last year were as follows: Direct materials $10,000 Direct labor 15,000 Variable factory overhead 5,000 Fixed factory overhead 20,000 Variable selling expense 7,200 Fixed selling expense 5,000 Fixed administrative expense 12,000 Fixed factory overhead is applied based on expected production. Last year, Delbert expected to produce 10,000 Assuming that beginning inventory was zero, what is the value of ending inventory under variable costing? a. $5,720 b. $3,000 c. $5,000 d. $3,720 e. $2,000Explanation / Answer
10000/10000=1
15000/10000=1.5
5000/10000=0.5
20000/10000=2
1+1.5+0.5+2= 5
0+10000-9000=1000
1000x5=5000 the answer is 5000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.