A project has the following cash flows: Year 0 Cash Flow= $58,000 Year 1 Cash Fl
ID: 2360000 • Letter: A
Question
A project has the following cash flows: Year 0 Cash Flow= $58,000 Year 1 Cash Flow= -$34,000 Year 2 Cash Flow= -$45,000 A. What is the IRR for this project?B. If the required return is 12 percent, should the firm accept the project?C.What is the NPV of the project if the required return is 0%?24%? D. What is going on here? I need a solution to the problem.Explanation / Answer
A.for IRR, NPV=0 58000 -34000/(1+r) + -$45,000/(1+r)^2 = 0 r= 22.14% IRR =22.14% IRR>12% B.The firm should not accept the project c)NPV = 58000 -34000/(1+24%) + -$45,000/(1+24%)^2 NPV = 1314.26 D) According to NPV, firm should not accept the project
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.