Santana Rey is considering the purchase of equipment for Business Solutions that
ID: 2358546 • Letter: S
Question
Santana Rey is considering the purchase of equipment for Business Solutions that would allow the company to add a new product to its computer furniture line. The equipment is expected to cost $300,000 and to have a six-year life and no salvage value. It will be depreciated on a straight-line basis. Business Solutions expects to sell 100 units of the equipment's product each year. The expected annual Income related to this equipment follows. Sales $ 377,000 Costs Materials, labor, and overhead (except depreciation) 196,000 Depreciation on new equipment 50,000 Selling and administrative expenses 35,500 Total costs and expenses 281,500 Pretax income 95,500 Income taxes (40%) 38,200 Net income $ 57,300 Required: Compute the payback period. (Round your answer to 1 decimal place.) Payback period years Compute the accounting rate of return for this equipment. (Round your answer to 1 decimal place. Omit the "%" sign in your response.) Accounting rate of return %Explanation / Answer
(a) Net cashflow = 57300 + 50000 = $107300 Payback period = 300000/107300 = 2.8 years (b) Accounting rate of return = 57300/(300000/2) = 38.2% Hope this helps!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.