Deckhand Associates, Inc. manufacturers women\'s boating shoes. Manufacturing ov
ID: 2356839 • Letter: D
Question
Deckhand Associates, Inc. manufacturers women's boating shoes. Manufacturing overhead is assigned to production on a machine-hour basis. For 2010,0 it was estimated that manufacturing overhead would total $974,400 and that 67,200 machine hours would be used.a.) Calculate the predetermined overhead application rate that will be used for absorption costing purposes during 2010.
b.) During May, 11,720 pairs of shoes were made. Raw materials costing $56,936 were used, and direct labor costs totaled $57,600. A total of 5,680 machine hours were worked during the month of May. Calculate the cost per pair of shoes made during May.
c.) At the end of May, 3,156 pairs of shoes were in ending inventory. Calculate the cost of ending inventory and the cost of the shoes sold during May.
Explanation / Answer
A.) $14.50 per machine hour B.) $16.80 per shoe C.) Ending Inventory = $53,020.80, Cost of Goods Sol = $143,875.20 $974,400 overhead / 67,200 machine hours = $14.50 per machine hour 11,720 pairs of shoes $56,936 raw materials $57,600 labor 5680 machine hours * $14.5 overhead per hour = $82,360 overhead Total costs = $196,896 / 11720 shoes = $16.80 per shoe $16.80 * 3156 = $53,020.80 in Ending Inventory $16.80 * (11720-3156) = $143,875.20 cost of goods sold
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.