Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two random samples were selected independently from populations having normal di

ID: 2355970 • Letter: T

Question

Two random samples were selected independently from populations having normal distributions. The following statistics were extracted from the samples x1 = 42.3 x2 = 32.4 If sigma1 = 3 and sigma2 = 2 and the sample sizes are n1 = 50 and n2 = 50, calculate a 95% confidence interval for the difference between the two population means. If sigma1 = sigma2, s1 = 3, and s2 = 2, and the sample sizes are n1 = 10 and n2 = 10, calculate a 95% confidence interval for the difference between the two population means. If sigma1 sigma2, S1 = 3, and s2 = 2, and the sample sizes are n1 = 10 and n2= 10, calculate a 95% confidence interval for the difference between the two population means.

Explanation / Answer

a)(x1-x2)=sqrt(1^2/n1+2^2/n2)

=.51

confidence interval at 95% will be

(42.3-32.4)-.51*1.96<1-2<(42.3-32.4)+.51*1.96

8.9<1-2<10.89

1.96 is z(.02)

b) Sp^2=((n1-1)*s1^2+(n2-1)*s2^2)/(n1+n2-2)

Sp^2=6.5

Sp=2.55

confidence interval at 95% will be

(42.3-32.4)-2.3*2.551/5<1-2<(42.3-32.4)+2.3*2.551/5

7.27<1-2<12.52

2.3 is t(.025,8)

c)

confidence interval at 95% will be

(42.3-32.4)-2.3*sqrt((s1^2/n1)+(s2^2/n2))<1-2<(42.3-32.4)-2.3*sqrt((s1^2/n1)+(s2^2/n2))

6.2<1-2<13.6

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote