At December 31, 2006, the following information (in thousands) was available for
ID: 2355140 • Letter: A
Question
At December 31, 2006, the following information (in thousands) was available for sunglasses manufacturer Oakley, Inc.: ending inventory $155,377; beginning inventory $119,035; cost of goods sold $349,114; and sales revenue $761,865. Calculate the inventory turnover ratio and days in inventory for Oakley, Inc. (Round the inventory turnover ratio to 3 decimal places, e.g. 1.205 and the days in inventory to 0 decimal places, e.g. 120.) Inventory turnover ratio................. times. Days in inventory .............. days.Explanation / Answer
ending inventory $155,377; beginning inventory $119,035; cost of goods sold $349,114; and sales revenue $761,865. Inventory turnover ratio = COGS/Avge Inv = 349114/((155377+119035)/2) = 2.54 Days in inventory for Oakley = Avge In/(COGS/days) = 365/2.54 = 143.70 or 144 days
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.