Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

ck is starting a business that he expects to produce $60,000 of income this year

ID: 2354902 • Letter: C

Question

ck is starting a business that he expects to produce $60,000 of income this year before compensating Jack for his services. He has $1,000 of other income and itemized deductions totaling $10,000. He wants to know whether he should incorporate or operate the business as a proprietorship. If a corporation is formed, he wants to know whether he should make an S election. If he incorporates, the corporation will pay Jack a salary of $40,000. He expects to distribute an additional $5,000 of corporate profits to himself each year. Jack is single. Task: Which organizational form, proprietorship, S corporation, or C corporation, will produce the lowest total current income tax liability for Jack and his business? Ignore payroll and other taxes.

Explanation / Answer

solo proprietorship

$60,000 of income will be subject of 15.3% self emp.tax - $9180

Jack's AGI will be $60,000(business income) + $1000(other income) - $4590 (half of SE tax) = $56,410

his taxable income- assuming he is single without dependents and without any other credits - $56,410 - $10,000 (itemized deduction) - $3500 = $42910

estimated tax liability is $6915,and total tax liability $6915 + $9180 = $16095

==============================

-- C-corporation

will pay $40,000 salary - that will be taxable income for Jack and deductible expense for C-corporation.

C-corporation will pay 7.65% of   fica tax and 6.2%futa tax (up to $7000 of salary.$40,000 * 7.65% + $7000 * 6.2% = $3060 + $434 = $3694

C-corporation net income would be $60,000 - $40,000 (salary) - $3694 (employment taxes) = $16306

C-corporation income tax 15% - $16306 * 15% = $2446

Total corporation taxes $3694 (employment taxes) + $2446 (income tax) = $6140

Additional $5,000 of corporate profits will be distributed after C-corporation will pay taxes on that profit - that will be treated as dividend income for Jack.

There will be not-distributed income in C-corporation $16306 - $2446 - $5000 (dividend distribution) = $8860.

Jack will pay 7.65% of FICA tax (employee's portion) - 40,000 * 7.65% = $3060

his taxable income - assuming he is single without dependents and without any other credits - $40,000 + $5000(dividend distribution) - $10,000 (itemized deduction) - $3500 (personal exemption for 2009) = $31500

estimated income tax liability is $4308

and total tax liability $3060 + $4308 = $7368

=======================================

Total taxes to be paid by C-corporation and Jack $6140 + $7368 = $13,508

===================================

-- S-corporation

will be liable for employment taxes the same way as C-corporation - $3694, but there will not be any income tax because S-corporation would pass all tax liability to members.

Remaining income to be passed to Jack $60,000 - $40,000 - $3694 = $16,306

Jack will pay 7.65% of FICA tax (employee's portion) - 40,000 * 7.65% = $3060

his taxable income - assuming he is single without dependents and without any other credits - $40,000 + $16,306(dividend income passed through from S-corporation) - $10,000 (itemized deduction) - $3500 (personal exemption for 2009) = $42,806

estimated income tax liability is $6889

and total tax liability $3060 + $6889 = $9949

Total taxes to be paid by S-corporation and Jack $3694 + $9949 = $13,643