4. Patricia Company produces two products, X and Y, which account for 60 percent
ID: 2354858 • Letter: 4
Question
4. Patricia Company produces two products, X and Y, which account for 60 percent and 40 percent, respectively, of total sales dollars. Contribution margin ratios are 50 percent for X and 25 percent for Y. Total fixed costs are $120,000. What is Patricia's break-even point in sales dollars?
A) $300,000
B) $375,000
C) $342,856
D) $328,767
Paney Company makes calendars. Information on cost per unit is as follows:
Direct materials
$1.50
Direct labor
1.20
Variable overhead
0.90
Variable marketing expense
0.40
Fixed marketing expense totaled $13,000 and fixed administrative expense totaled $35,000. The price per calendar is $10.What is the variable cost per unit?
Direct materials
$1.50
Direct labor
1.20
Variable overhead
0.90
Variable marketing expense
0.40
Explanation / Answer
(4) Contribution per mix = 0.5 x 0.6 + 0.25 x 0.4 = 0.4 Breakeven point in dollar = 120000/0.4 = $300000 (A) (6) Breakeven point in hours = 78000/(35-21) = 5571 hours (E) (7) Variable expenses = 7.5 x 0.6 = $4.50 Contribution margin ratio = (6 - 4.5)/6 = 25% (B) (8) Variable cost per unit = 1.5 + 1.2 + 0.9 + 0. 4 = $4.00 (C) Hope this helps!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.