Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Economy Builders thinks there is a market for a new portable saw. Economy\'s res

ID: 2353052 • Letter: E

Question

Economy Builders thinks there is a market for a new portable saw. Economy's research department has surveyed prices that are currently sold on the market. Economy believes that $80 would be about the right selling price. At this price they believe they can sell 90,000 new saws over the products life cycle. It will cost approximately $1,000,000 to design and develop the saw. Economy has a target profit of 20% of sales.

Determine the per unit target cost to manufacture, sell, distribute, and service the saw.

Explanation / Answer

revenue from selling 90000*80 = 7200000 cost of developing saw = 1000000 profit = 20% let per unit target cost be x 20% = 0.2 = 7200000-(1000000+ 90000x) / (1000000+ 90000x) solve for x that is the answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote