Erin Company reports the following operating results for the month of August: Sa
ID: 2352910 • Letter: E
Question
Erin Company reports the following operating results for the month of August: Sales $406,800 (units 4,520); variable costs $188,700; and fixed costs $83,320. Management is considering the following independent courses of action to increase net income.Increase selling price by 10% with no change in total variable costs.
Reduce variable costs to 65% of sales.
Reduce fixed costs by $14,130.
Compute the net income to be earned under each alternative.
1. $
2. $
3. $
Which course of action will produce the highest net income?
Explanation / Answer
1) increase selling price by 10 % per unit selling price = 406,800/4,520 = $ 90 per unit sales price is increased by 10 % then selling price =90(1+0.1) = $99 per unit sales =99*4520 = $447,480 total cost = $188,700 + $83,320 = $272,020 net income = sales -total cost = 447,480-272,020 = $ 175,460 (answer) 2) reduce variable cost to 65 % of the sale sale = $406,800 variable cost = 0.65*406,800 =$ 264,420 total cost =264,420 +83,320 = $347,740 net income = 406,800 -347,740 = $ 59,060 (answer) 3) here sales =$406,800 variable cost = $188,700 fixed cost =83,320 - 14,130 =$ 69,190 total cost = 188,700 +69,190 = $ 257,890 net income =406,800 -257,890 = $ 148,910 (answer)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.