At December 31, 2011, Ethan Company reports the following results for its calend
ID: 2351411 • Letter: A
Question
At December 31, 2011, Ethan Company reports the following results for its calendar year.Cash sales.... $1,803,750
Credit sales....$3,534,000
In addition, its unadjusted trial balance includes the following items.
Accounts receivable..... $1,070,100 debit
Allowance for doubtful accounts.... $15,750 debit
Prepare the adjusting entry for this company to recongnize bad debts under each of the following independant assumptions.
A: bad debts are estimated to be 2% of credit sales
B: bad debts are estimated to be 1% of total sales
C: An aging analysis estimated that 5% of year-end accounts receivable are uncollectible
Explanation / Answer
B. bad debits are 1% of total sales total sales = 1803750 + 3534000 = 5,337,750 1% = 5,337,750*.01 = 53,377.50 debit: Bad debt expense 53,377.50 credit: allowance for doubtful accounts 53,377.50
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.