Maffei Company, which has only one product, has provided the following data conc
ID: 2348349 • Letter: M
Question
Maffei Company, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent month of operations:Selling price $ 175
Units in beginning inventory 0
Units produced 9,500
Units sold 8,000
Units in ending Inventory 1,500
Variable costs per unit:
Direct materials $ 55
Direct labor $ 38
Variable manufacturing overhead $ 2
Variable selling and admin $ 10
Fixed costs:
Fixed manufacturing overhead $ 300,000
Fixed selling and admin $ 125,000
Required:
a. What is the unit product cost for the month under variable costing?
Explanation / Answer
unit product cost for the month under variable costing = 55+38+2+10 = $105/unit as 9500 units are produced in the month so total cost will be = 9500*105 = $997500
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.