3. Use the following information to calculate ending inventory on (a) a LIFO bas
ID: 2346294 • Letter: 3
Question
3. Use the following information to calculate ending inventory on (a) a LIFO basis, (b) a FIFO basis, and (c) an average-cost basis. Assume a perpetual inventory system.
May l Beginning inventory 70 units @ $14
9 Purchases 30 units @ $16
17 Sales 25 units
22 Purchases 15 units @ $18
27 Sales 40 units
Explanation / Answer
a) LIFO End Inv = 50@14 = 700 b) FIFO End Inv = 5@15 + 30@16 + 15@18 = 825 c) Average Cost = 15.16666 * 50 = 758.33
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.