Balance sheet and income statement data indicate the following: Bonds payable, 8
ID: 2343557 • Letter: B
Question
Balance sheet and income statement data indicate the following:Bonds payable, 8% (issued 1990, due 2015) $1,200,000
Preferred 8% stock, $100 par(no change during the year) $200,000
Common stock, $50 par (no change during the year) $1,000,000
income before income tax for year $320,000
income tax for year $80,000
common dividends paid $60,000
preferred dividends paid $16,000
Based on the data presented above, what is the number of times bond interest charges were earned (round to two decimal places)?
Explanation / Answer
Income before tax = $320,000
Bond Payable = $1,200,000 * 8% = $96000
EBIT = (320,000 + 96,000)/ 96,111
= 416,000 / 96000
= 4.33 times earned
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.