The question is, Determine for each plan the earnings per share of common stock,
ID: 2343406 • Letter: T
Question
The question is, Determine for each plan the earnings per share of common stock, assuming that the income before bond interest and income tax is $30,000,000.
this is how far i got on the problem
Earnings per Share of Common Stock Plan 1 Plan 2 Plan 3 Earnings before bond interest and income tax $ 30,000,000 $ 30,000,000 $ 30,000,000 Bond interest 0% 0% Income before income tax $ 30,000,000 $ 30,000,000 Income tax 12,000,000 12,000,000 Net income Dividends on preferred stock 0% Earnings available for common stock ¸ Shares of common stock outstanding Earnings per share on common stock
Explanation / Answer
You have not provided the No of common stock issued. Lets assume it is 'N' EPS = Net Income/No of commonstock issued Plan 1 & Plan2: Net Income = $30M-$12M = $18M So EPS = $18M/N Plan 3: EPS = $30M/N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.