Alex, who is single, conducts an activity in 2018 that is appropriately classifi
ID: 2342980 • Letter: A
Question
Alex, who is single, conducts an activity in 2018 that is appropriately classified as a hobby. The activity produces the following revenues and expenses:
Revenue $18,000
Property taxes 3,000
Materials and supplies 4,500
Utilities 2,000
Advertising 5,000
Insurance 750
Depreciation 4,000
Without regard to this activity, Alex's AGI is $42,000. Determine the amount of Alex's taxable income assuming he has not other itemized deductions. The standard deduction for single taxpayers is $12,000. Taxable income: $_________
Explanation / Answer
Under new law hobby related expenses are not deductible but income is part of gross income.
Thus, AGI = 42000+18000 = 60000
Taxable income = 60000- 12000 (standard deduction) = 48000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.