Required information Use the following information for the Exercises below. The
ID: 2342376 • Letter: R
Question
Required information Use the following information for the Exercises below. The following information applies to the questions displayed below Hudson Co. reports the contribution margin income statement for 2017 HUDSON CO. Contribution Margin Income Statement For Year Ended December 31, 2017 Sales (18,300 units at $375 each) Variable costs (10,300 units at $300 each) Contribution nargirn $3,862, 5e0 3,999,809 $772,580 Fixed costs Pretax income $ 172,500 Exercise 18-17 Target income and margin of safety (in dollars) LO C2 1. Assume Hudson Co has a target pretax income of $169,000 for 2018. What amount of sales (in dollars) is needed to produce this target income? 2. If Hudson achieves its target pretax income for 2018, what is its margin of safety (in percent)? (Round your answer to 1 decimal place.) 1 Amount of sales 2 Margin of safetyExplanation / Answer
1 CM ratio = 772500/3862500= 20% Amount of sales = (600000+169000)/20%= $3845000 2 Break even sales = 600000/20%= $300000 Margin of safety sales = 3845000-3000000 = $845000 Margin of safety % = 845000/3845000= 22.0%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.