A firm\'s $90,000 Accounts Receivable balance at December 31 consisted of $80,00
ID: 2341174 • Letter: A
Question
A firm's $90,000 Accounts Receivable balance at December 31 consisted of $80,000 current balances and $10,000 past-due balances. At December 31, the Allowance for Uncollectible Accounts had a credit balance of $800. The firm estimated that 2% of current balances and 15% of past-due balances will prove uncollectible. The adjusting entry to record credit losses is:
Select one:
A.
Bad Debts Expense
2,900
Allowance for Uncollectible Accounts
2,900
B.
Bad Debts Expense
2,300
Allowance for Uncollectible Accounts
2,300
C.
Bad Debts Expense
2,100
Allowance for Uncollectible Accounts
2,100
D.
Bad Debts Expense
3,700
Allowance for Uncollectible Accounts
3,700
E. None of the above
Bad Debts Expense
2,900
Explanation / Answer
Calculation of reqd Allowance
= 2% of current + 15 % of past
= (80000*2%) + ( 10000*15%)
= 1600 + 1500 = 3100
Opening balance = 800$
Adjustment entry amount = 3100 - 800 = 2300$
Right answer = OPTION B
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.