Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The following independent events for Sadie\'s Theatre Ltd. during the year ended

ID: 2340701 • Letter: T

Question

The following independent events for Sadie's Theatre Ltd. during the year ended December 31, 2018, require a transaction journal entry or an adjusting journal entry, or both. The company adiusts its accounts annuallv, 1. Supplies on hand amounted to $1,500 at the beginning of the year. On March 1, additional supplies were purchased for $4,250 cash. At the end of the year, a physical count showed that supplies on hand amounted to $1,000. 2. The theatre owns a vehicle that was purchased on January 2, 2018, for $120,000. The vehicle's estimated useful life is four vears 3. The theatre has nine plays each season, which starts in September 2018 and ends in May 2019 (one play per month). Season tickets sell for $360. On August 2, 600 season tickets were sold for the upcoming 2018-2019 season. The theatre credited Unearned Revenue for the full amount received on August 2 and uses a Ticket Revenue account to record revenue earned from season tickets 4. On June 1, the theatre borrowed $30,000 from a bank at an interest rate of 6%, to be repaid in one year. The interest is payable on the first day of each following month, and was last paid on December 1. 5. The total weekly payroll is S9,000, paid every Friday for employee salaries earned during the prior six-day workweek (Saturday to Thursday). This year, December 31 falls on a Monday. Salaries were last paid (and recorded) on Friday, December 28, and will be paid next on Friday, January 4. 6. Sadie's Theatre rents a portion of its facilities for $600 a month to a local seniors' choir that uses the space for rehearsals. The choir's treasurer was ill during December, and on January 7, the theatre received a $1,200 cheque for both the amount owing for the month of December and the rent for the month of January 7. Upon reviewing its books on December 31, the theatre noted that a telephone bill for the month of December had not yet been received. A call to Bell Aliant determined that the telephone bill was for $1,125. The bill was paid on January 11. (Hint: Use the Utilities Expense account for telephone services.,)

Explanation / Answer

Solution:-

(b).

journal entries along with adjusting entries:-

= 4,250 + (1,500 - 1,000)

= 4,250 + 500

= $4,750

= 120,000 / 4years

= $30,000

= 600 * 360

= $216,000

= 216,000 * (4/9)

= 216,000 * 0.44

= $96,000

= 30,000 * 6% (6/120)

= 30,000 * 0.06 * 0.5

= $900

= 9,000 * (3/6)

= 9,000 * 0.5

= $4,500

Note:-As per chegg rule i have time limit to complete the answer .that's why iam not answered for the (c) bit becaause i will take more time .if you need that bit also please upload it as a another question .please don't give thumb down

THANK YOU.

no. Date Accounts titles & explanations Debit credit 1. March 1,2018 Purchases supplies $4,250 Cash $4,250 December 31 Supplies expense

= 4,250 + (1,500 - 1,000)

= 4,250 + 500

= $4,750

Supplies $4,750 2. January 2, 2018 Vehicle $120,000 Cash $120,000 December 31 Depreciation exp

= 120,000 / 4years

= $30,000

Account depreciation- vehicle $30,000 3. August 2,2018 Cash

= 600 * 360

= $216,000

Unearned revenue $216,000 December 31 Unearned revenue

= 216,000 * (4/9)

= 216,000 * 0.44

= $96,000

Revenue $96,000 4. June 1,2018 Cash $30,000 Loan $30,000 December 31 Interest expense

= 30,000 * 6% (6/120)

= 30,000 * 0.06 * 0.5

= $900

Interest payable $900 5. December 31,2018 Salary & wages expense

= 9,000 * (3/6)

= 9,000 * 0.5

= $4,500

Salary & wages payable $4,500 (for three days ) January 4 Salary $wages payable $4,500 Cash $4,500 6. December 31,2018 Rent expenses $600 Rent expenses payable $600 (for december) 7. December 31 Utilities expenses $1,125 Utilities expenses $1,125 (telephone expenses for december)