Sugarland Candies manufactures jaw-breaker candies in a fully automated process.
ID: 2339453 • Letter: S
Question
Sugarland Candies manufactures jaw-breaker candies in a fully automated process. The machine that produces candies was purchased recently and can make 4,800 per month. The machine costs $6,500 and is depreciated using straight line depreciation over 10 years assuming zero residual value. Rent for the factory space and warehouse and other fixed manufacturing overhead costs total $800 per month. Sugarland currently makes and sells 3,900 jaw-breakers per month. Sugarland buys just enough materials each month to make the jaw-breakers it needs to sell. Materials cost 10 cents per aw breaker Next year Sugar and expects demand to ncrease by 100%. At this volume of materials purchased it will get a 10% discount on price. Rent and other fixed manufacturing overhead costs will remain the same. Requirements 1. What is Sugarland's current annual relevant range of output? 2. What is Sugarland's current annual fixed manufacturing cost within the relevant range? What is the annual variable manufacturing cost? 3. What will Sugarland's relevant range of output be next year? How if at all, will total annual fixed and variable manufacturing costs change next year? Assume that if it needs to Sugarland could buy an identical machine at the same cost as the one it already has Requirement 1. What is Sugarland's current annual relevant range of output? Sugarland's current annual relevant range of output is 0 to 57,600 jaw-breakers Requirement 2. What is Sugarland's current annual fixed manufacturing cost within the relevant range? What is the annual variable manufacturing cost? Sugarland's current annual fixed manufacturing costs $ Sugarland's current annual variable manufacturing costs S Requirement 3. What will Sugarland's relevant range of output be next year? How if at all, will total annual fixed and variable manufacturing costs change next year? Assume that if it needs to Sugarland could buy an identical machine at the same cost as the one it already has. If the demand increases by 100%, annual production will have to increase to jaw-breakers next year to meet the expected increase. Sugarland has two options: (a or (b) f the company decides to go with option (a), the variable cost per unit produced will Vand the annual fixed costs will VShould the company decide to go with option (b), the variable cost per unit produced will | and the annual fixed costs willExplanation / Answer
(1) Monthly output = 4,800 units
Hence, annual output = 4,800 x 12
= 57,600 units
Hence, current annual output range = 0 to 57,600 jaw breakers
(2) Rent and other fixed manufacturing overhead costs = $800 per month
Hence, annual rent and fixed manufacturing overhead costs = 800 x 12
= $9,600
Annual depreciation of machine = 6,500/10
= $650
Hence, annual fixed manufacturing costs = Annual rent and fixed manufacturing overhead costs + Annual depreciation of machine
= 9,600 + 650
= $10,250
Material cost = $0.10 per jaw breaker
Monthly output of jaw breaker = 3,900 units
Hence, annual output of jaw breaker = 3,900 x 12
= 46,800 units
Hence, annual variable cost = 46,800 x 0.10
= $4,680
(3) Next year demand will increase by 100%
Hence, annual output of the next year = 46,800 + 46,800
= 93,600 units
To meet the additional demand next year, one additional machinery will be needed.
Hence, Annual depreciation of machine = 650 + 650
= $1,300
Annual rent and fixed manufacturing overhead costs = 800 x 12
= $9,600
Hence, annual fixed manufacturing costs = Annual rent and fixed manufacturing overhead costs + Annual depreciation of machine
= 9,600 + 1,300
= $10,900
Material cost = $0.10 per jaw breaker
Discount on materials = 10%
= 0.10 x 10%
= $0.01
Hence, net cost of material next year = 0.10 - 0.01
= $0.09
Annual output of jaw breaker = 93,600 units
Hence, annual variable cost = 93,600 x 0.09
= $8,424
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.