Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Timberly Construction negotiates a lump-sum purchase of several assets from a co

ID: 2339015 • Letter: T

Question

Timberly Construction negotiates a lump-sum purchase of several assets from a company that is going out of business. The purchase is completed on January 1, 2017, at a total cash price of $820,000 for a building, land, land improvements, and four vehicles. The estimated market values of the assets are building, $434,250; land, $328,100; land improvements, $67,550; and four vehicles, $135,100. The company's fiscal year ends on December 31. Required: 1-a. Prepare a table to allocate the lump-sum purchase price to the separate assets purchased. 1-b. Prepare the journal entry to record the purchase. 2. Compute the depreciation expense for year 2017 on the building using the straight-line method, assuming a 15-year life and a $29,000 salvage value. 3. Compute the depreciation expense for year 2017 on the land improvements assuming a five-year life and double-declining-balance depreciation

Explanation / Answer

Requirement Part 1-a

Since, no better method of allocation of lump-sum purchase is given, it is to be allocated to individual assets as a percentage of the estimated market value of the assets.

The total estimated market value of all assets = 434,250 + 328,100 + 67,550 + 135,100 = 965,000

Allocation of lump-sum purchase price to the separate assets purchased

Asset

Working

Allocation ($)

Building

820,000 * 434,250 / 965,000

369,000

Land

820,000 * 328,100 / 965,000

278,800

Land Improvements

820,000 * 67,550 / 965,000

57,400

Four Vehicles

820,000 * 135,100 / 965,000

114,800

Total

820,000

Requirement Part 1-b

Journal Entry

Building A/c       Dr.

369,000

Land A/c       Dr.

278,800

Land Improvements A/c       Dr.

57,400

Four Vehicles A/c       Dr.

114,800

         To Cash / Bank A/c

820,000

Requirement Part 2

Depreciation Expense for year 2017 on Building (Straight-Line Method)

Depreciation = Cost of the Asset – Salvage Value / No. of years = 369,000 – 29,000 / 15 years = $ 22,667

Requirement Part 3

Depreciation Expense for year 2017 on Land Improvements (Double Declining Balance Method)

Straight line Depreciation rate percent = 100% / 5 years = 20%

Double Declining balance Depreciation rate percent = 20% * 2 = 40%

Depreciation for year 2017 = 57,400 * 40% = $ 22,960

Asset

Working

Allocation ($)

Building

820,000 * 434,250 / 965,000

369,000

Land

820,000 * 328,100 / 965,000

278,800

Land Improvements

820,000 * 67,550 / 965,000

57,400

Four Vehicles

820,000 * 135,100 / 965,000

114,800

Total

820,000

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote