Exercise 14-16 On January 1, 2017, Blue Company makes the two following acquisit
ID: 2338188 • Letter: E
Question
Exercise 14-16
On January 1, 2017, Blue Company makes the two following acquisitions.
The company has to pay 11% interest for funds from its bank.
(Round present value factor calculations to 5 decimal places, e.g. 1.25124 and the final answer to 0 decimal places e.g. 58,971. If no entry is required, select "No Entry" for the account titles and enter 0 for the amounts. Credit account titles are automatically indented when amount is entered. Do not indent manually.)
Explanation / Answer
Notes Payable
cash= 28000*6%= 16800
S.No. Journal Entry Debit Credit 1a Land 220000 Discount on notes payable 113975Notes Payable
333975 1b Equipment 202474 discount on notes payable 77526 Notes payable 280000 (280000*0.3909=109452)+(280000*6%*5.53705=93022)=202474 2a interest expense 24200 Discount on notes Payable 24200 2b interest expense 22272 Discount on notes payable 5472 cash 16800 interest- (202474*11%= 22272)cash= 28000*6%= 16800
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.