Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Spalding has a job order cost system. The following debits (credits) appeared in

ID: 2336923 • Letter: S

Question

Spalding has a job order cost system. The following debits (credits) appeared in the work in process account for the month of August:

Date

Description

Amount

Aug 1

Opening balance

$ 9106

Aug 31

Direct materials

62254

Aug 31

Direct labour

39493

Aug 31

Manufacturing Overhead

31594.4

Aug 31

To finished goods

(74433)

Job # 698, the only job still in process at the end of August has been charged with direct labour of $ 7730. What was the amount of direct materials charged to Job # 698?

Select one:

a. $ 60284

b. $ 55990

c. $ 46370

d. $ 54100

DeShannon Company applies overhead to production based on direct labour hours. Data for the most current year are as follows:

Estimated

Actual

Direct labour hours

631462

522038

Manufacturing overhead

$ 738646

$ 686007

The manufacturing overhead for the past year was over/under-applied by (note that a negative number means that overhead was under-applied and a positive number means it was over-applied):

Select one:

a. $ 75359

b. $ 150717

c. $ -150717

d. $ -75359

Spalding has a job order cost system. The following debits (credits) appeared in the work in process account for the month of August:

Date

Description

Amount

Aug 1

Opening balance

$ 9106

Aug 31

Direct materials

62254

Aug 31

Direct labour

39493

Aug 31

Manufacturing Overhead

31594.4

Aug 31

To finished goods

(74433)

Job # 698, the only job still in process at the end of August has been charged with direct labour of $ 7730. What was the amount of direct materials charged to Job # 698?

Explanation / Answer

1 Overhead rate = 31594.4/39493= 80% Cost of Job # 698 = (9106+62254+39493+31594.4)-74433= $68014.4 Amount of direct materials charged to Job # 698 = 68014.4-7730-(7730*80%)= $54100 Option D is correct 2 Overhead rate = 738646/631462= $1.1697 Overhead applied = 522038*1.1697 = $610648 Under-applied overhead = 610648-686007= $-75359 Option D is correct

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote